HISTÓRIA

Na severnom okraji Hurbanovho námestia nestál pred polovicou 18. storočia súvislý rad domov. Predpokladá sa, že medzi domami bola ulička vedúca do dvora. Keď v roku 2001 zbúrali nárožný dom, ukázalo sa, že aj na mieste Pallehnerovho domu stál starší barokový objekt s bočnou fasádou smerom k Obchodnej ulici. Zachoval sa z neho východný múr a časť fasády prvého poschodia so štukovým pilastrom a oknom v kamennom ráme. Táto časť fasády bola neskôr zakrytá susedným nárožným domom.

Dom okolo roku 1870 zbúrali a nahradili novostavbou, v ktorej sídlila známa železiarska predajňa Štefana Pallehnera. Najstaršie železiarstvo v Bratislave patrilo podnikateľovi Štefanovi Pallehnerovi. Pallehner pochádzal z veľkej podnikateľskej rodiny, ktorej aktivity Bratislave začali už okolo roku 1790, kedy založili rodinný obchod. Tento dátum možno dodnes čítať v oválnom ráme na fasáde. Pod datovaním visela až do 50. rokov nášho storočia ako logo firmy železná kotva.

Obchod Štefana Pallehnera bol založený v roku 1871. Spočiatku bol zásobovaný najmä železiarňami v Podbrezovej. Jeho neskorší sortiment zahŕňal rôzne náradie, sporáky, kuchynské potreby a iné.

Obchod existoval aj po jeho zoštátnení až do druhej polovice 20. storočia. V tej dobe síce už dávno stratil svoje pôvodné pomenovanie, avšak starí Bratislavčania ho používali ešte dlho po skončení II. svetovej vojny. Rodina Pallehnerovcov obchod prevádzkovala iba do roku 1906. Železiarstvo sa v budove nachádzalo takmer 200 rokov.

More than history